Pamukspor Kulübü

Kulübümüz 1993 yılına kadar Türkiye Basketbol Birinci Liginde (şimdiki adı ile BSL) mücadele eden Çukurova Spor Kulübünün İstanbul şubesi olarak, İstanbul Çukurova Spor Kulübü adı ile 1992 yılında kurulmuş ve 1993 yılında ismi Pamukspor Spor Kulübü olarak değişmiştir.

Gençlere basketbolu sevdirmek, ahlaklı ve rekabetçi basketbolcu gençler yetiştirerek Türk basketboluna hizmet etmek misyonu ile kurulan Pamukspor Spor Kulübü, 1993 yılından itibaren İstanbul’da Rıza Erverdi başkanlığında altyapı faaliyetlerine ağırlık vermiş ve genç takımı oluşturan sporcuları ile Basketbol Bölgesel liginde de (şimdiki adı TB2L) uzun yıllar mücadele etmiştir.

Pamukspor Spor Kulübü gençlerden oluşan bölgesel lig kadrosu ile Basketbol ikinci ligine (şimdiki adı ile TBL) yükselmeyi başarmış ve 1995-1996 sezonunda ikinci ligde (TBL) mücadele etmiştir. Kulüp Yönetim Kurulu kararı ile faaliyetlerine altyapıda devam etme kararı alan kulübümüz kurulduğu günden itibaren Türk basketboluna hizmet etmeye devam etmiş ve Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Darüşşafaka gibi kulüplerin altyapılarına sayısız oyuncu kazandırmıştır.

Kulübümüz oyuncu yetiştirip kulüplere transfer ederken bir yandan da altyapı basketbolunda başarılarına devam etmiş, İstanbul şampiyonluğu, ikinciliği, üçüncülüğü ve Türkiye şampiyonalarında sayısız üçüncülük, dördüncülük, beşincilikler elde etmiştir.

Altyapıda basketbolcu olmak isteyen gençler ve aileleri tarafından yoğun ilgi gören kulübümüz, istek üzerine 2017 yılında Pamukspor Gelişim Spor Kulübünü hayata geçirerek aynı misyon ve vizyon ile Türk basketboluna ve gençlere hizmet etmeye başlamıştır.

İstanbul ve Türk basketbolunun altyapıda oldukça önemli bir parçası haline gelen iki kulübümüz çalışmalarına devam edecek ve yetiştireceği genç basketbolcuları, Türk basketboluna kazandıracaktır.

Menü